Burun Estetiği Ameliyatında Cerrah Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

Burada anahtar kelime iletişimdir. İletişimin kaliteli ve sağlıklı olması için cerrah ile hasta arasındaki görüşmenin yeteri kadar uzun sürmesi, mutlaka birden fazla olması gerekir. Burun Estetiğinde en önemli konu estetik algıdır. Sizin ve cerrahınızın estetik yani güzellik algısının uyuşması gerekir. Cerrahın estetik algısını anlamak için yapılması gereken en önemli şey ise daha önce yaptığı ameliyatların öncesi ve sonrası fotoğraflarını her açıdan incelemektir. Çünkü tek bir açıya, ki bu özellikle profil olur, odaklanmak üç boyutlu bir yapıyı değerlendirmek için doğru olmaz. Güzel bir burun her açıdan güzel ve doğal görünmelidir. Özellikle kendi burun ve yüz özelliklerine benzer burunlardaki sonucun görülmesi çok önemlidir. Bu şekilde değişen burnun diğer yüz yapılarını nasıl etkilediği, uyumu ve en önemlisi de geçen zamanla birlikte geçirdiği evreleri değerlendirmek için eşsiz bir kaynaktır bu fotoğraflar. Bu özelliği ile gerçek ameliyat fotoğrafları bilgisayar ile yapılan animasyonlardan daha üstündür. Cerrahın estetik algısı ve güzel burun anlayışı en iyi bu şekilde değerlendirilebilir, çünkü bir cerrah kendi estetik algısı dışına kolay kolay çıkmaz.

Burun Estetiği Cerrah seçimi yapılırken hastaların sorgulaması gereken diğer önemli konu ise cerrahın deneyimidir. Deneyim ise adanmışlık gerektirir. Burun estetiği ameliyatının cerrahın pratiğindeki payı, ne zamandan beri burun estetiği ameliyatı  yaptığı, kabaca yaptığı ameliyat sayısını sorgulamak bence önemlidir. Başarı, teorik olarak tüm tekniklere hakim olmak ve düzenli ve sık burun estetiği ameliyatını uygulamak ile olur.

Çağımızda bilgiye ulaşmak oldukça hızlıdır. Birkaç anahtar kelime ile onlarca, yüzlerce hatta binlerce veriye ulaşılabilir. Bu bilgilerin bir kısmı doğru olmakla birlikte önemli bir kısmı da manüplasyon amaçlayan iyi veya kötü yorumlardan oluşmaktadır. Hastaların bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir. En sağlıklı bilgi ise bu yoldan daha önce geçmiş kişilerden yani aynı cerraha burun estetiği ameliyatı olmuş hastalardan edinilebilir.

Hasta ve cerrahın sağlıklı  burun estetiği ameliyat sürecine girebilmesi için karşılıklı tam bir güven olması gereklidir. Bu süreçte hastalara düşen görev ise isteklerini ve beklentilerini açık yüreklilikle ve saklamadan cerraha aktarmalıdırlar. Hastaların yeteri sayıda cerrah ile görüşmeleri ve gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra karşılıklı güven ortamı sağlandığında ameliyata karar vermeleri en doğrusudur. Eğer ameliyat öncesinde gerekli ve yeterli bilgilendirme yapılırsa ameliyat sonrası süreci yönetmek daha kolay olacaktır.

Son olarak şunu belirtmeliyim ki, burun estetiği  ameliyatı birkaç saatlik değil altı aydan uzun süren bir yolculuktur. Gelişen teknikler ve aletler ile  burun estetik ameliyatı neredeyse ağrısız bir cerrahi olup, günlük hayata daha hızlı dönülebilmektedir. Bu süreci doğru anlayıp, karşılıklı güven ve estetik sözleşme ile yapılan burun estetiği ameliyatı da başarılı olur ve kişinin hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha iyi ve daha mutlu hissetmesini sağlar.

 

#Burun Estetiği #burun estetiği yaptırmak #burun estetiği ameliyatı #rinoplasti #doğal burun #burun estetiği cerrah seçimi #doğal burun estetiği