Başarılı Burun Estetiği Nasıl Olmalıdır

 Burun yüzün tam ortasında olan estetik özelliklere sahip organ olmasının yanında en önemli fonksiyonu nefes almaktır. Burun havayı nemlendirir, uygun ısıya getirir ve filtre eder. Kronik burun tıkanıklığı olan bir kişi zorunlu olarak ağız solunumu yapar ve solunan hava kuru, kirli ve soğuk olur. Bu da hem boğaz, gırtlak, nefes borusu ve alt solunum yollarını oldukça olumsuz etkiler. Öyle ise burun estetiğinde ilk başarı kriteri, burun iyi nefes almalıdır.

Burun iki göz ve ağız arasındaki alanda yer alır ve en çok bu yapılarla olan ilişkisi önemlidir. Her insanın ameliyattan önce özgün bir burnu vardır, neden ameliyattan sonra da olmasın. Tamamı birbirine benzeyen, hep aynı oranı taşıyan burunlar kişilerin ifadelerindeki öznellik üzerine olumsuz etki eder. Bu şekilde stereotipik yani imza burunlar meydana getirmek burnun yapılı olduğunu uzak mesafeden bile anlaşılmasına neden olur. İkinci başarı kriteri de burun gözler, dudak, çene, alın ve yanaklar ile uyumlu olmalı, özgün ve en önemlisi de doğal olmalı. ‘Burnum o kadar doğal ki ameliyat olduğumu söylemesem kimse anlamıyor’, ‘Sanki bu burunla doğmuş gibiyim, eskiden nasıldı ben bile unuttum’ şeklindeki ifadeler hastalarımdan duyduğumda beni en mutlu eden cümlelerdir. Estetik farklılıklardan dolayı çok dikkat çeken bir burundan kurtulmak amaçlanırken onu çok kaldırarak, incelterek, kavislendirerek, kökünü düşürerek dikkati daha fazla üzerine toplamasına neden olmak günümüzde neredeyse tüm hastaların kabusudur. 

#Burun Estetiği #başarılı burun estetiği #imza burun #stereotipik burun estetiği yaptırmak #burun estetiği ameliyatı #rinoplasti #burun estetiği başarı kriteri