KIŞ AYLARI BURUN ESTETİĞİ İÇİN UYGUN MU ?

Tüm estetik girişimler gibi burun estetiği için zamanlama önemlidir. Burun estetiği sonrasında burun cildi hassaslaşır. Bu nedenle burun estetik ameliyatından sonra burnun 1-2 ay güneşe maruziyetten korunması önemlidir. Erken dönemde estetik yapılmış burnun güneşe maruz kalması yara izleri için de kalıcı olma riskini barındırır. Kış aylarında burun ameliyatı olmuş burnun hem güneş maruziyeti çok daha azdır hem de hava sıcak olmadığı için iyileşme daha hızlı olur. Tabii ki bu yaz aylarında burun estetiği ameliyatı yapılmaz demek değildir. Her mevsimin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.

Burun estetiği için en tercih edilen zaman bahar (özellikle ilkbahar) ayları olsa da kış aylarında da burun estetiği operasyonları yapılabilir. Yazın sıcaktan ve güneşten korumak gerekli iken kış aylarında ise de soğuk havadan ve gribal enfeksiyonlardan korunmak gereklidir. Gribal enfeksiyonlar her mevsim olabileceği gibi kış aylarında daha sık olmaktadır. Burun estetiği ameliyatı sonrası erken dönemde gribal enfeksiyonlara yakalanmak iyileşmeyi etkileyebilir.

Alerjik kişilerde kış aylarında alerjiye bağlı reaksiyonlar çok az olacağı için burun estetiği ve burun eğriliği (septum deviasyonu) ameliyatları için bir diğer avantajdan bahsedilebilir.  

#Kış aylarında burun estetiği #burun estetiği sonrası #burun estetik ameliyatı #burun estetiği ameliyatı #bahar aylarında kış estetiği #burun eğriliği ameliyatı