BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ) ÖNCESİ MUAYENE

 Burun Estetik ameliyatı muayenesi, burun içi ve burun dış yapısını ortaya koyacak şekilde iki bölümde yapılmalı. Burun iç yapısını değerlendirirken spekulum adı verilen burun deliklerini genişletmeye yarayan alet ile burun giriş kısmı, septumun ön kısmı ve burun etlerinin ön kısmı değerlendirilir. Direkt bakı ile burun içerisinin yaklaşık 1,5-2 cm’lik bir derinliğe kadar değerlendirilebilir. Estetik muayene bundan sonra mutlaka endoskop (kamera sistemleri) ile her iki burun boşluğundan girerek geniz bölgesine kadar değerlendirilmelidir. Eğer burun etleri çok büyük ise adrenalinli pamuklar ile küçültülüp tekrar değerlendirilmelidir. Bu yöntem aynı zamanda hastaya konka yani burun etlerinin küçültülmesi planlanıyorsa göreceği muhtemel faydanın hasta tarafında tecrübe edilmesini de sağlar. Burun kıl barındıran kısmına vestibül adı verilir ve hemen arkası da valf adı verilen dar geçiş bölgesidir. Bu alanlar da mutlaka değerlendirilmelidir. Bu alanlardaki dayanıklılığa göre nefes alıp vermekle hareket edebilirler ve çok yumuşak olduklarında nefes alma esnasında burun içine çökerek burun tıkanıklığına sebep olabilir. Bu durumda dinamik burun kanadı yetmezliğinden söz edilebilir ve gözden kaçırmamak önemlidir.

Burun estetiği muayenesi için paranazal sinüs tomografisi de burun içi yapıların ve sinüslerin radyolojik olarak görüntülenmesini sağlayarak çok önemli veriler sağlar. 

#burun estetik ameliyatı #burun estetik muayenesi #estetik muayene #burun estetiği öncesi #muayene #rinoplasti #burun estetiği