BURUN TIKANIKLIĞI ve ESTETİK

 Burun, yüzdeki en çıkıntılı duyusal organdır ve başlıca iki ana fonksiyonu vardır: solunum ve koku alma. Havayolunu buruna giriş bölgesinden alveollere kadar bir yolak olarak değerlendirirsek, nefes alma ve verme esnasında sistem duvarları hava akımına karşı bir direnç uygular. Toplam havayolu direncinin nefes alma ve verme esnasında yarısına yakını burnun valf olarak adlandırılan giriş kısmı tarafından oluşturulur. Bu direncin optimum yani uygun seviyede olması gerekir ki akciğerlere yeterli miktarda hava girip çıkabilsin. Burundan geçen havaya direnç oluşturan nedenler burun solunumunu zorlaştırır ve istemsiz olarak ağız solunumu başlar. Ağızdan nefes alıp vermek asla burundan nefes almanın yerine geçmez. Burun, elemanları olan konka yani burun etleri, kıllar ve mukus sayesinde havayı vücut ısısına getirir, nemlendirir ve filtre eder. Böylece akciğerlere temizlenmiş, nemlendirilmiş ve ısıtılmış hava ulaşır. Ağız solunumu yapıldığında ise bu işlemlerden geçmeyen kuru ve kirli hava üst solunum yollarının kurumasına ve partikül ve mikrobik ortamla direkt temas etmesine neden olur. 

Burun tıkanıklığı ile başlayan ağız solunumuna bağlı olarak diş etleri çekilir, sık üst solunum yolu enfeksiyonları yaşanır, boğazda yapışkan balgam oluşur, ağız kokusu meydana gelebilir ve uyku kalitesi de bozulur. Hastalar yeterli süre uyusalarda sabahları yorgun ve bitkin uyandıklarını ifade ederler.

Burun Tıkanıklığı Yapan Nedenler Nelerdir?

Burun boşluğunu önden arkaya uzanan eksende ortadan ikiye ayıran, kıkırdak ve kemikten oluşan bölmeye septum adı verilir. Bu bölmenin sağa, sola veya her iki yöne doğru eğrilmesine septum deviasyonu adı verilir. Toplumda görülme sıklığı %80e kadar varabilir. Yani her septum deviasyonu burun tıkanıklığına sebep olmaz. Fakat septum deviasyonu kronik burun tıkanıklığı sebeplerinin başında gelmektedir.  

Burun her iki yan duvarında önden arkaya doğru uzanan üç çift, konka adı verilen ve burun eti olarak da bilinen yapılar yer almaktadır. Bu burun etleri hava sıcaklığı ve kuruluğuna bağlı olarak şişip inebilirler. Allerjik kişilerde konkalar çok aktiftirler. Yine kuru ve kirli hava, enfeksiyonlara bağlı olarak burun etleri büyüyebilir, uzun süre bu şekilde kalırlarsa kronik burun tıkanıklığına yol açabilirler. 

Burun girişindeki en dar alan kısma nazal valf adı verilir ve ortada septum yanlarda da burun yan duvarındaki kıkırdak yapılar tarafından oluşturulur. Yan duvardaki kıkırdakların çok yumuşak olması ve nefes alma esnasında içe çökmesi de dinamik olarak burun tıkanıklığına neden olabilir. 

Sıralanan problemlerin bir veya birden fazlası bir araya gelerek burun tıkanıklığı oluşturabilir. Nazal septum deviasyonunun tedavisi cerrahidir yani ameliyat ile çözülebilir. Septum deviasyonu ameliyatına septoplasti adı verilir ve kıkırdak ve kemik septumun düzeltilmesini içerir. 

Konkalar yani burun etleri öncelikle ilaçlar yani burun spreyleri ile küçültülmeye çalışılır. Eğer uygun tedavi ile fayda sağlanmazsa burun etleri çeşitli yöntemlerle küçültme yoluna gidilir. 

 

#Burun tıkanıklığı #burun tıkanıklığı tedavisi #deviasyon #septum #septoplasti #ameliyat #burun küçültme #burun eğriliği ameliyatı