HORLAMA

Horlama sendromu sıkça karşılaşılan yaşam kalitemizi etkileyen ciddi bir sağlık problemidir. Horlama temel anlamda nefes almanın fizyolojik olarak tehlikeli bir şekilde kesintiye uğramasıdır.

Horlama Neden ve Nasıl Olur ?

Uykuya dalınması ile birlikte kaslar gevşeyerek çene aşağıya doğru düşer. Hava yollarının daralması sonucu, soluk hızı artarak üst solunum yollarındaki yumuşak dokuların titremesine ve sert, rahatsız edici horlama seslerine neden olur. 

Horlama dünyanın en rahatsız edici 21 sesi arasındadır. Horlayan kişi uykuda derinleşip, 60-90 desibelde titreşim sesi çıkarır (70 dB'de elektrikli süpürge ve 100 dB'de elektrikli testere arasında bir yerde!) Bu horlamanın ne kadar tehlikeli bir sağlık probleminin olduğunun göstergesidir.

Horlama esnasında sadece kişi kendisine zarar vermez. Horlayan hastanın yanında bulunan bir kişi, birkaç dakika huzur vereceğini umut ederek, yumuşak ve kibarca, kulaklarını tıkamak oluyordur. Horlama sizi çok fazla rahatsız etmese bile, görmezden gelmek doğru değildir.  Yeteri kadar yüksek ve uzun süreli olursa, işitmenize zarar verebilir. 

Horlama Bazı Hastalıkların Habercisi Olabilir. Bunlar;

  • Obstrüktif uyku apnesi (bloke solunum yolları),
  • Şişmanlık,
  • Ağız, burun veya boğazın yapısıyla ilgili sorunlar,
  • Uyku bozuklukları vb.

Horlama Tedavisi ve Çözüm Yolları

Horlama tedavisinde ayrıntılı bir KBB muayenesi yapılmalıdır. Endoskopik yaklaşımlarla horlama ve apneye neden olabilecek daralma alanları tespit edilerek tedavi sürecine başlanır. Kilo fazlalığı horlama nedenlerinin başında gelmektedir. Kilo fazlalığı olup da zayıflayan insanların %85'inde horlamanın tedavisinin kısmen gerçekleştiği veya büyük ölçüde azaldığı  görülmüştür. Kilo verme, özel şekilli yastıklar, ağız veya buruna yerleştirilen bazı cihazların kullanılması, uyku ilaçları, sakinleştirici ilaçlar ve alkol kullanımından kaçınma gibi yöntemler horlamanın kontrolunda yararlı olabilir. Bu metodlar horlamayı geçiren veya azaltan yaklaşımlardır ancak bunlar  insan yaşamında sürekli hale geldiğinde horlamaya çözüm olabilir.

#