BURUN EĞRİLİĞİ

Septum deviasyonu (Burun kemiği eğriliği) nedir?

Burun boşluğunu önden arkaya uzanan eksende ortadan ikiye ayıran, kıkırdak ve kemikten oluşan bölmeye septum adı verilir. Bu bölmenin sağa, sola veya her iki yöne doğru eğrilmesine septum deviasyonu veya burun kemik-kıkırdak eğriliği adı verilir.  Bu hastalık genel olarak toplumda kavram karmaşası oluşturmakta diğer rahatsızlıklar ile karıştırılabilmektedir  ve  burun kemiği eğriliği, burun kıkırdak eğiriliği,  burun tıkanıklığı, burun eti sinüs tıkanıklığı  gibi bir çok isim  ile adlandırılmaktadır. 

Toplumda görülme sıklığı %80e kadar varabilir. Yani her septum deviasyonu burun tıkanıklığına sebep olmaz. Fakat kronik burun tıkanıklığı sebeplerinin başında gelmektedir.  

Burun her iki yan duvarında önden arkaya doğru uzanan üç çift, konka adı verilen ve burun eti olarak da bilinen yapılar yer almaktadır. Bu burun etleri hava sıcaklığı ve kuruluğuna bağlı olarak şişip inebilirler. Allerjik kişilerde konkalar çok aktiftirler. Yine kuru ve kirli hava, enfeksiyonlara bağlı olarak burun etleri büyüyebilir, uzun süre bu şekilde kalırlarsa kronik burun tıkanıklığına yol açabilirler. 

Burun girişindeki en dar alan kısma nazal valf adı verilir ve ortada septum yanlarda da burun yan duvarındaki kıkırdak yapılar tarafından oluşturulur. Yan duvardaki kıkırdakların çok yumuşak olması ve nefes alma esnasında içe çökmesi de dinamik olarak burun tıkanıklığına neden olabilir. 

 

Burun Kemiği / Kıkırdağı Eğriliği Neden Olur ?

Burun Kemiği / Kıkırdağı eğriliğinin (Nazal Septum Deviasyonu) pek çok nedeni olabilir. Temel olarak septum deviasyonları anne karnındaki dönemden itibaren;  doğuştan,  doğum esnasında ve gelişim sürecinde eğri olabilir veya çocukluk ve erişkinlik dönemlerinde burnun ve yüzün dışardan gelen darbelerle hasarlanmasından deviasyonlar oluşabilmektedir. 

 

Burun Kemiği / Kıkırdağı Eğriliği (Septum Deviasyonu) Belirtileri Nelerdir ?

Burun kemiği eğriliği veya daha çok kullanılan ismiyle septum deviasyonun yapısal ve işlevsel birçok belirtisi vardır,  

  • Burundan nefes alma zorluğu,
  • Burun tıkanıklığı,
  • Nükseden sinüs enfeksiyonları,
  • Burun kanamaları,
  • Baş ve yüz  ağrıları, 
  • Yüksek sesle horlamaya veya uyku apnesi
  • Gırtlak ve bronş intihaplanmaları 
  • Kronik olarak ağız solunumu yapmak ve sonuçları (boğaz ağrısı, sık farenjit / tonsillit, boğazda kuruluk ve yapışkan balgam, diş eti çekilmeleri, ağız kokusu vb.)

 

Burun Kemiği Eğriliği Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Öncelikle uzman bir KBB hekimi tarafından fizik muayene yapılmalıdır. KBB muayenesi spekulum adı verilen ve burun kanatlarını genişletmeye yarayan el aleti ile başlanır. Bu şekilde septum ön kısmı, burun etlerinin (konka) ön kısımları yani burun boşluğunun yaklaşık 1-2 cm’lik kısmı değerlendirilebilir. Ardından mutlaka kamera sistemleri yani ince çubuk şeklindeki endoskoplarla burun boşlukları incelenir. Konkalar yani burun etleri öncelikle ilaçlar yani burun spreyleri ile küçültülmeye çalışılır. Eğer uygun tedavi ile fayda sağlanmazsa burun etleri çeşitli yöntemlerle küçültme yoluna gidilir. Nazal septum deviasyonunun tedavisi cerrahidir yani ameliyat ile çözülebilir. Septum deviasyonu ameliyatına septoplasti adı verilir ve kıkırdak ve kemik septumun düzeltilmesini içerir. Deviasyondan kaynaklanan semptomlar - özellikle burun tıkanıklığı - genellikle tamamen çözülür. Bununla birlikte, burnunuzdaki mukoza yani örtü epitel fonksiyon bozuklukları ki en önemlisi allerjik rinittir, tedavi edilemez.

 
#